Tajemniczy klient bada kompetencje rekrutera

Firmy coraz więcej inwestują w oferty pracy, prześcigając się w unikalnym EVP dla kandydatów. Skoro dział HR, czy komunikacji odpowiedzialny dla wizerunek pracodawcy zrobili wszystko, a nie ma efektów w postaci nowych pracowników, to gdzie leży problem. W dzisiejszym artykule nie będziemy oceniać zmian na rynku pracy, czy też analizować jakości ofert, ale pokażemy jak można wykorzystać metodą tajemniczego klienta do badania kompetencji. Temat nie jest łatwy, aczkolwiek po gruntowym przygotowaniu projektowym wykonalny.

                Przeprowadzając rekrutacje dla licznych klientów wiemy doskonale jak ważny jest to etap dla każdej firmy. Planując przyszłość firmy trzeba zadbać aby na każde stanowisko zostali zatrudnieni odpowiedni specjaliści. Jedyną drogą by to osiągnąć jest powierzenie procesu rekrutacji osobie o odpowiednich kompetencjach. Dzisiaj przyjrzymy się jak wiele informacji można uzyskać wysyłając tajemniczego klienta jako potencjalnego kandydata na stanowisko handlowca.

                Na początku należy wspomnieć jakie kompetencje powinien posiadać audytor wykonujący taki pomiar:

  1. Z uwagi, iż obszar badanych kompetencji jest wąski oraz specjalistyczny, tajemniczy klient musi posiadać wiedzę oraz doświadczenie w zakresie rekrutacji specjalistów. Taka wiedza jest niezbędna by prawidłowo ocenić kompetencję rekrutera. W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na błędne wnioski audytora.

2.Kolejną ważnym zagadnieniem jest wiedza audytora z zakresu profilu stanowiskowego, na którego projekt dotyczy. W tym przypadku jeżeli rekrutacja odbywa się na stanowisko handlowca, tajemniczy klient musi posiadać informacje na temat technik sprzedażowych czy budowania relacji z klientami. Jest to niezbędne aby audytor był wiarygodny w oczach rekrutera i nie został zdemaskowany.

                Jak widać znalezienie odpowiedniej osoby do takiego pomiaru nie jest proste, jednak takie badanie może przynieść ogromne korzyści zarówno dla badanej firmy jak i dla jej konkurencji.

                Na jakie elementy procesu  rekrutacji powinien zatem zwrócić audytor? Przede wszystkim należy sprawdzić kompetencje rekrutera pod kątem doboru metody rekrutacji pod kątem danego stanowiska. W przypadku posady handlowca proces rekrutacji musi zbadać kluczowe kompetencje takie jak: umiejętność pozyskiwania nowych klientów oraz budowania z nim relacji czy znajomość technik sprzedażowych oraz ich wykorzystywania w działaniu. Rekruter musi w taki sposób dopasować proces rekrutacji aby odpowiednio sprawdzić kompetencje kandydatów. Jeżeli rekruter nie posiada odpowiednich kompetencji by to zrobić, firma ryzykuje stratę czasu oraz środków finansowych na zatrudnienie złego kandydata. Osoba prowadząca rekrutację musi również w sposób prosty oraz rzeczowy przekazywać informacje dotyczące stanowiska, min. EVP.  Bardzo ważne jest przecież aby kandydaci otrzymali wszelkie niezbędne szczegóły stanowiska, na które aplikują. W przeciwnym razie może to stworzyć problemy w przyszłości np. brak dopasowania wartości i motywów kandydata do organizacji z powodu rezygnacji rekrutera z ośrodka oceny, czy też innych technik.

 Kto może uzyskać największe korzyści na badaniu tajemniczego klienta procesu rekrutacji?

  1. Największy użytek z takich informacji może zrobić firma, w której odbywa się dana rekrutacja. Nie ma lepszej metody by pozyskać tak szczegółowy wgląd w ten kluczowy z perspektywy firmy proces. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem mogą uzyskać dokładny obraz kompetencji ich rekrutera. Daje to możliwość naniesienia odpowiednich poprawek tak aby w przyszłości zatrudniano jedynie najlepszych handlowców. Może się to przełożyć na większą liczbę klientów w kolejnych latach.
  2. Takie badanie może przynieść również ciekawe wnioski dla firm konkurencyjnych. Znajomość słabości konkurencji na poziomie rekrutacji pozwala na udoskonalenie tego procesu w swojej firmie oraz skuteczne pozyskiwanie najlepszych pracowników od innych firm. Takie działania mogą przyczynić się do stworzenia przewagi rynkowej w przyszłości.

                Jak widać badanie tajemniczego klienta w procesie rekrutacji jest skomplikowane do przeprowadzenia. Wymaga on od audytora wiedzy zarówno z zakresu HR jak i wiedzy z dziedziny stanowiska, na które aplikuje. Z uwagi na bliski kontakt audytora oraz rekrutera istnieje duże ryzyko zdemaskowania tajemniczego klienta, jednakże powierzając badanie firmie wyspecjalizowanej w badaniach tajemniczego klienta w segmencie B2B, czy usług mamy pewność, że temat zostanie zrealizowany z najwyższą starannością.