Tajemniczy klient testuje firmy cateringowe

Korzysta się z nich między innymi na bankietach, weselach, różnego rodzaju zawodach, a następnie można je sobie odpisać od VAT- mowa oczywiście o usługach cateringowych. Ich jakość nie zawsze spełnia oczekiwania usługobiorców, ale często nie udzielają oni informacji zwrotnej. Dzisiaj opiszę badanie tajemniczego klienta przeprowadzane właśnie na przedsiębiorstwie z tej wciąż rozwijającej się branży.

Nasz audytor w pierwszej kolejności zobowiązany jest stworzyć wiarygodną historię, uzasadniającą skorzystanie z usług. Może to być impreza rodzinna, lunch dla współpracowników lub romantyczna kolacja dla dwojga- najważniejszym jest nie wzbudzać podejrzeń i umożliwić sobie ocenę wszystkich kryteriów. Owa historia powinna wiązać się też z konkretną datą, o której dostępność należy się zapytać i ewentualnie zarezerwować.

Następnie przychodzi czas na zapoznanie się z menu- jeśli jest przedstawione na stronie na stronie internetowej, to należy zacząć od tego, w innym przypadku pozostaje rozmowa telefoniczna z przedstawicielem przedsiębiorstwa i prośba o przesłanie go na adres e-mail, a w ostateczności od razu umówienie się na spotkanie prezentacyjne. Oczywiście, szybszy bardziej przystępny dostęp do informacji działa na największą korzyść obu stron, dlatego obecnie zamieszczenie jadłospisu na witrynie w sieci jest praktycznie obowiązkiem każdej firmy cateringowej. Ważną kwestią jest obecność różnych opcji dietetycznych; wegańskich, bezglutenowych, rybnych lub tłustych- żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Po zapoznaniu się z menu, tajemniczy klient powinien skontaktować się z przedsiębiorstwem w celu sfinalizowania zamówienia- miejsce, sposób podania potraw, zapewnienie obsługi na miejscu, dodatkowe usługi- zadaniem audytora jest sprawdzenie elastyczności dostawcy,
jego możliwości i chęci współpracy z klientem, wszak, w dzisiejszych czasach, kto stosuje się do zasady „nasz klient- nasz pan”, nie dość, że klienta zdobędzie, ale i zatrzyma.

Kiedy nadejdzie „godzina zero”, czyli umówiony termin, można poddać ocenie realizację całego przedsięwzięcia. Punktualność jest absolutnie wymagana- jej brak może w niektórych sytuacjach zrujnować okoliczności, które muszą być dopięte na ostatni guzik. Kolejnym elementem jest opakowanie potraw i napojów- w zależności od zamówienia, bardziej lub mniej eleganckie, lecz zawsze z nietkniętą zawartością. Niektóre dania muszą zostać podane w odpowiedniej temperaturze, wtedy koniecznością jest zastosowanie pojemnika termicznego. Zwieńczeniem badania tajemniczego klienta w firmie cateringowej jest zaopiniowanie potraw- to już oczywiście kwestia gustu, ale doświadczony audytor nie powinien mieć większego problemu z relatywnie obiektywną oceną zarówno smaku, jak i estetyki. Zwłaszcza, że w przypadku imprezy okolicznościowej, może posłużyć się również zdaniem współuczestników, którzy pomogą w osądzie.

Reasumując: doświadczenie przy zamawianiu jedzenia nie ogranicza się do samego spożycia. Ważny jest cały proces, podczas którego dla klienta kluczowe jest indywidualne podejście i możliwość dostosowania się usługodawcy do jego potrzeb.